Grand Prix Благоевград – 2019: Алексиан Николов спечели първото от 2002 година насам състезание в клас МХ50

11 Ноември 2019

Надеждата на МСК BG Power Алексиан Николов (KTM) направи уникален дебют в Републиканския шампионат по мотокрос, печелейки двойна победа в първото от 2002 година насам състезание в клас МХ50. Надпреварата е за деца от 5 до 9 години и се проведе в рамките на финалния за 2019 кръг от сериите, който се състоя през изминалия уикенд на почти изцяло обновения мотополигон „Зелен Дол“ в Благоевград.

Организатори на Grand Prix Благоевград - 2019 бяха Българската федерация по мотоциклетизъм (БФМ), местният мотоклуб AirMax Racing и Община Благоевград.

По информация на БФМ стартовият списък наброяваше общо 94 състезатели за всички класове.

По традиция започваме обзора със състезанията при най-малките пилоти, които вече ще са от клас МХ50.

В конкуренция от още 13 деца Алексиан Николов триумфира в двата манша и си осигури пълен актив от 50 точки. Втори и трети финишираха Николай Павлов (М6 Yamaha Racing Team, КТМ) и Симеон Тодоров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha).

В МХ65 двойна победа записа Дани Цанков (М6 Yamaha Racing Team, Yamaha), а след него на подиума за награждаване се качиха Венцислав Тошев (Мотоспорт Варна, КТМ) и третия Павел Доневски (Троян моторспорт, КТМ). Много интересна ситуация се получи в първия манш на МХ65, като буквално един метър преди финалната линия лидерът Венцислав Тошев падна и беше изпреварен от Дани Цанков за победата. Във втория обаче Цанков кара стабилно и не даде шансове на конкурентите си.

В клас МХ85 също имаше драматични моменти. Победителят от първия манш Християн Георгиев (Пловдив мотор спорт, КТМ) получи технически проблем във втория, и въпреки че излезе два пъти на трасето в крайна сметка не продължи до края и това му костваше четвъртото място в крайното подреждане за кръга. Първо място за Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ), втората позиция зае Мирослав Димитров (Марица Рейсинг тим, КТМ), Живко Иванов (Диана рейсинг, КТМ) приключи състезанието на третото място в класирането от Гран При Благоевград.

IMG 8908 ink

МХ2 и МХ 1 отново караха заедно, но с отделни класирания за шампионата. Малшанс за Майкъл Иванов (НСА Моторспорт, КТМ) в МХ2, който получи повреда в мотора в средата на първия манш и се наложи да се прибере в бокса. Екипът му отстрани проблема за втория и Майкъл убедително го спечели, за да заеме третото място в крайното подреждане от двата манша. Хакан Халми (Севлиево 2004, КТМ) спечели битката в МХ2, а Жулиан Георгиев (Kippen МХ Racing Team, Kawasaki) се качи на второто място за награждаване. Румънският пилот Адриан Радуца (Yamaha) си тръгна с голямата купа като победител в МХ1. Любомир Васев (НСА Моторспорт, Yamaha) и Ивелин Манев (М6 Yamaha Racing Team, Yamaha) станаха втори и трети.

Класовете МХ и МХ 40 (пилоти навършили 40 годишна възраст) по традиция караха заедно, но и те с отделни класирания за шампионата. Убедителен успех в МХ за Николай Йовчев (AirMax Racing Team, Honda), следван от Николай Колев (СК Велико Търново, Honda) и Александър Ленев (Джей Ар Си Моторспорт, КТМ). В МХ 40 Мартин Тодоров (M6 Yamaha Racing Team, Yamaha) беше над всички в класа и записа поредната си категорична победа. Атанас Петров (АИТ рейсинг тим, КТМ) завърши втори и в двата манша,а Янко Зоков (АИТ Рейсинг тим, Kawasaki) на третото място.