Уникален финал на BMU European Road Racing Championship 2019

07 Октомври 2019

Парад на мото-организации и състезатели, изключително зрелищно мини-байк състезание, една успешна благотворителна инициатива много настроение и страхотна атмосфера – това представляваше Grand Prix Bulgaria-2 - финалът на BMU European Road Racing Championship за 2019. Надпреварата се проведе през изминалия уикенд в Долна Митрополия и очерта крайните челни тройки за пистовата дисциплина този сезон.

otkrivane 24907 ink

Grand Prix Bulgaria за пореден път се превърна в мото-празник, съчетавайки адреналинът от високоскоростната дисциплина с предпоследния кръг от BMU European SuperMoto Championship 2019.

По информация на организаторите от Българската федерация по мотоциклетизъм стартовият списък включваше общо 115 състезатели от България, Турция, Румъния, Сърбия, Северна Македония и Гърция, а около пистата е имало над 5000 души публика.

otkrivane 24973 ink

В клас SP125 категорична победа записа Жулиета Ленкова- Апостолова (МСК Плевен, Aprilia), която се справи с конкурентите си и след 8 състезателни обиколки финишира пред Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia) и Боян Петров (МСК Плевен, Aprilia). Освен с днешния успех Жулиета може да се гордее и със спечелената шампионска титла за сезона. Втори в генералното класиране в SP125 е Пламен Христов, а трети Митко Митков

(MotomaniaBG-Burgas, Aprilia) .

В клас F600 първи стана Христиан Бузалковски (Северна Македония, Honda), който завърши с аванс от 4.3 секунди пред Васил Кичуков (ZedMoto, и на 12.1 секунди от  третия Михаил Иванов (EKO BMW Racing Team, Honda). За сезона в този клас шампион стана Янислав Димитров (MotomaniaBG-Burgas, Honda). Със сребърния медал за 2019-та е Павел Драганов (Троян мото клуб, Yamaha), а бронзовото отличие си завоюва Асен Лилов (МСК Плевен, Honda).

Християн Христов (BG POWER, Kawasaki)  в F1000 затвърди отличното си представяне през сезона, като освен успеха днес с 4.9 секунди пред Валентин Георгиев (ZedMoto, Suzuki) и на 5.4 секунди от Ненко Стаменов ( МК Боляри, Kawasaki), Христов стана и носител на златния медал за сезона. Втори за годината е Алекс Исмаил (ZedMoto, Yamaha), а трети с бронза е Валентин Георгиев (ZedMoto, Suzuki).

В SSP много силно представяне през годината и завършвайки сезона с победа записа Милен Георгиев (МСК КИДА Моторспорт, Yamaha). Милен успя да изпревари в 8-та обиколка Фуркан Ерълмаз (Турция, Yamaha) и пресече финала с аванс от 5 секунди пред турския състезател. Трети завърши Йонел Паскота (Yamaha, Румъния).  Георгиев върна след 7 години шампионската титла в този клас за български пилот и заслужено получи много аплодисменти на подиума за награждаване. Втори за сезона е Пламен Петров (ZedMoto, Yamaha), а бронзовото отличие е притежание на  Йонел Паскота.

Най-очакваният старт от феновете на мотоциклетния спорт беше този в SBK, където в поредна битка за първото място излязоха Ангел Караньотов (Overdrive Racing, Ducati) и Мартин Чой (EKO BMW Racing Team, BMW), които бяха с разлики във времената от квалификацията в рамките на 24 хилядни от секундата! Караньотов потегли от първата позиция, но още на първия десен завой Чой го изпревари и завърши 12-те обиколки с предимство от 8.7 секунди пред Караньотов. На третата позиция финишира Иван Грозев(SB Moto Racing Team, BMW).

D33D1891 ink

Като заслужен шампион за годината завърши Ангел Караньотов, благодарение на седемте си поредни победи в изминалите кръгове от календара. Втори със сребърния медал за 2019-та в кралския клас е Мартин Чой, а трети Роберт Мурешан (Румъния, Yamaha).

В клас „Скутери” победа днес за Иво Михайлов (ZedMoto, Piaggio), втори Алекс Николаев (МСК Плевен, Piaggio), трети финишира Пламен Христов (МСК Плевен, Aprilia).

Много емоции и настроение по трибуните донесоха състезателите в mini bike 50, които караха за първи път в състезание на писта. Осем пилота с 50 кубикови машини даваха газ в продължение на 6 минути и 2 допълнителни обиколки. С успеха от Долна Митрополия си тръгна Пламен Христов, който изпревари с почти минута Емил Андреев и Димитър Христов.

Наред с всичко това Grand prix Bulgaria – 3 излъчи и шампионът от Отборната купа в шампионата по мотоциклетизъм на писта – за 2019 това е отборът на ZedMoto.